Të gjitha lajmet

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

BOROZANI/ A. P.

Rruga e vështirë e Sigal Prishtinës

9 Korrik, 2018 @16:31

Liga e Kampionëve në basketboll, ka publikuar tashmë rrjedhën e garave dhe ekipet të renditura sipas raundeve kualifikuese për të arritur deri në stinorin e rregullt.

Sigal Prishtina, do të duhet të kalojë tre faza kualifikuese për të arritur në fazën grupore, që parashihet të jetë tepër vështirë.

FAZA E PARË KUALIFIKUESE

Në rrugëtimin e saj, rivalin e të cilit do të kuptojë të mërkurën më 11 korrik, Sigal Prishtina do të ketë punë me njërën nga këto skuadra: AEK Larnaca (CYP), Aris (GRE), Avtodor Saratov (RUS), Bakken Bears (DEN), CSM Oradea (ROU), Dinamo Tbilisi (GEO), Donar Groningen (NED), FC Porto (POR), Fribourg Olympic (SUI), Hapoel Tel Aviv (ISR), Karhu Basket Kauhajoki (FIN), Leicester Riders (GBR), Lukoil Levski (BUL), Movistar Estudiantes (ESP), Nizhny Novgorod (RUS), Norrköping Dolphins (SWE), Polski Cukier Torun (POL), Proximus Spirou Charleroi (BEL), Red October Cantù (ITA), Siauliai (LTU), Szolnoki Olaj (HUN), Telenet Giants Antwerp (BEL) dhe Tsmoki Minsk (BLR).

Basketball Champions League 2018/19

Në rast se kalon kundërshtarin që i bjen në short (nga të lartëcekurat), Sigal Prishtina në raundin e dytë kualifikues do të ketë njërin nga ekipet tjera të kualifikuara (nga të lartëcekurat).

FAZA E TRETË KUALIFIKUESE

Pra, nga 24 skuadra në rrethin e parë kualifikues, në rrethin e dytë do të kalojnë 12. Ato 12 do të ndeshen mes veti dhe 6 të kualifikuarat do të kalojnë në rrethin e tretë, ku do t’i presin njëra nga këto ekipe: JIP Pardubice (CZE), Lietkabelis Panevezys (LTU), medi Bayreuth (GER), Nanterre 92 (FRA), Sakarya Buyuksehir (TUR), UCAM Murcia (ESP).

E nëse kalohet edhe ky raund kualifikues (i treti), atëherë 6 ekipet e kualifikuara do t’i bashkangjiten 26 ekipeve të kualifikura direkt në fazën grupore për t’ia nisur garës në stinorin e rregullt.

KUSH ËSHTË DIREKT I KUALIFIKUAR?

Në fazën grupore ekipet që duhet të kalojnë kualifikimet i presin: AEK (GRE), Anwil Wloclawek (POL), Banvit (TUR), Besiktas Sompo Japan (TUR), Brose Baskets Bamberg (GER), CEZ Nymburk (CZE), Eskisehir Basket (TUR), Hapoel Jerusalem (ISR), Hapoel UNET Holon (ISR), Iberostar Tenerife (ESP), JDA Dijon Basket (FRA), Le Mans Sarthe Basket (FRA), MHP Riesen Ludwigsburg (GER), Montakit Fuenlabrada (ESP), Neptunas Klaipeda (LTU), Oostende (BEL), Opava (CZE), PAOK (GRE), Petrol Olimpija (SLO), Promitheas Patras (GRE), Segafredo Virtus Bologna (ITA), Sidigas Avellino (ITA), SIG Strasbourg (FRA), Telekom Baskets Bonn (GER), Umana Reyer Venezia Mestre (ITA), Ventspils (LAT).

KOSOVA U18

Lista ngushtohet në 16 lojtarë

Ibrahim Karabeg, përzgjedhës i Kosovës U18/ Foto: FBK

6 Korrik, 2018 @14:30

Përzgjedhësi i Përfaqësueses U18, Ibrahim Karabeg e ka publikuar...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në Ligë të Kampionëve

BOROZANI/ A. P.

4 Korrik, 2018 @13:07

Nënkampionia e Kosovës në basketboll dhe fituesja e Kupës së...

SPANOULIS

Nënshkrimi i parë nën Blattin

3 Korrik, 2018 @13:42

Olympiacosi ka bërë lëvizjen e parë në afatin kalimtar të...

NGA SAN ANTONIO

Fenerbahçe transferon Lauvergnen

4 Korrik, 2018 @10:38

Nënkampioni i Euroleagues, Fenerbahçe, arriti marrëveshje me...

TE KAMPIONI

Warriorsat me super qendrën në trapez

Foto: nba.com

3 Korrik, 2018 @7:55

Kampioni aktual i NBA-së, Golden State Warriors, e përforcoi...

PËRTEJ OQEANIT

Nga Fenerbahçe te Celtics

Foto: fenerbahceofficial/fb

3 Korrik, 2018 @12:53

Basketbollisti i deritashëm i Fenerbahçes, Brad Wanamaker, është...

DAIRIS BERTANS

Vazhdon me Milanon

Foto: euroleague.net

2 Korrik, 2018 @13:34

Olimpia Milano ka vazhduar kontratën edhe për një vjet me...

LOS ANGELES

Lakers vazhdon me bombardime

Foto: nba.com

2 Korrik, 2018 @22:41

Pas transferimit të super yllit LeBron James, Los Angeles Lakers e...

KUPTOHEN RIVALËT

Kosova mëson rivalët e parë për Eurobasket 2021

BOROZANI/ A. P.

2 Korrik, 2018 @12:52

Pas përfundimit të garave në kualifikimet evropiane për Kupën e...

ADRIEN MOERMAN

Qendra e Barcelonës, në Anadolu Efes

Foto: euroleague.net

2 Korrik, 2018 @13:28

Skuadra nga Stambolli, Anadolu Efes ka arritur që të shtojë në...

HUNGARIA - LITUANIA

Lituania e para, pa humbje

Foto: fiba.com

1 Korrik, 2018 @21:28

Lituania duke e mposhtur Hungarinë me rezultat 50-73, e përfundoi...

E VËR8: LEBRON @ LAKERS

L. A. - Bron

Foto: nba.com

2 Korrik, 2018 @6:09

Los Angeles Lakers tash e tutje mund të shpresoj në titull...

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE

Prishtina në Ligë të Kampionëve

BOROZANI/ A. P.

4 Korrik, 2018 @13:07

Nënkampionia e Kosovës në basketboll dhe fituesja e Kupës së...

5-SHET

5-shet startuese: Kosova - Polonia

BOROZANI / Arian Paçarizi

1 Korrik, 2018 @19:32

Para se të fillojë ndeshja ndërmjet Kosovës dhe të Polonisë,...

DUELET E KOSOVËS

Dy ndeshjet e radhës, falas

Foto: fiba.basketball

27 Qershor, 2018 @13:37

Pas rastit tragjik që ndodhi javën që e lamë pas FBK ka vendosur...

MEMO

Leeds Force ngushëllon familjen e Sinanit

Foto: LeedsForce/fb

27 Qershor, 2018 @11:57

Ekipi i fundit i Gazmend Sinanit, Leeds Force, ka ngushëlluar...

GAZ SINANI

Kosova pensionon 15-shen

24 Qershor, 2018 @23:09

Përfaqësuesja e Kosovës, do të mbajë në kujtim fanellën me...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga