Të gjitha lajmet

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Interi?

Si kaloi gjysmëvjetori te Interi?

Shkruan: LUAN MORINA

16 Shkurt, 2018 @16:00

Nuk është hera e parë që Interi në nëntor është kandidat për kampion, e në shkurt provon të mbetet në zonën që çon në Ligën e Kampionëve. Me ritmin e viteve të kaluara, në fund të prillit do të duhej të ishin në luftë për të rënë nga pozita që dërgon në Europa League pasi që e marrin vetëm si ‘barrë shtesë’ dhe në një mënyrë shmangin sanksionet eventuale nga UEFA.

Sanksionet për të shmangur do të provojnë edhe këtë verë. Transferime të varfëra në janar, për të mbajtur hapin me Lazion që kanë angazhime në Evropë akoma, si dhe në Kupë ku u ka mbetur vetëm edhe një ndeshje.
Me këtë ritëm, falë diferencës që kanë arritur në pjesën e parë të sezonit, nuk dyshoj që do të jenë në Ligën e Kampionëve. Këtë e bazoj në faktin që Roma dhe Lazio janë të përziera ende në garat evropiane dhe lodhja e lojtarëve do të ndikoj më shumë tek ta.

ICardi

Problemet te Interi kanë nisur që kur janë ndërprerë golat dhe asistimet e Perisicit dhe het-trikat e Icardit. Spalletti ka ruajtur skeletin e ekipit edhe më tej, pa ndryshuar shumë gjëra, as 11-shen startuese dhe kjo i është reflektuar në rezultate.

Që nga barazimi me Juventusin, sikur kanë pasur një goditje psikike, sidomos pas fitores vetëm në penallti në Kupë me Pordenonen.

Problemi kryesor tek Interi vazhdon të jetë rezerva e Icardit. Është sulmuesi i vetëm klasik dhe Eder nuk është se ka bërë punë të dobishme këtë sezon. Pos Perisicit, në ekip mungojnë golashënuesit, e pjesa defensive e mesfushës është më e ashpër se që duhet. Të rralla janë ndeshjet që shpëtojnë pa ndëshkime, sidomos Vecino i cili me kalimin e muajve ka gjetur një formë më të mirë se në fillim të sezonit.

Inter

Formën e fillimit të sezonit e ka ruajtur Skriniar që del të jetë veprimi më i mençur i verës tek Interi. Sllovaku ka qenë shtyllë e mbrojtjes dhe përkundër që ka pasur në krahë Ranocchian gjatë lëndimeve të Mirandas, ka arritur të ketë një formë stabile. Pos Skriniarit, gardiani slloven vazhdon të jap paraqitje të shkëlqyeshme.

Paramendoni një kombëtare si Sllovenia, ka dy super-portierë në Oblakun dhe Handanovicin.

Interi ka shansin e përkryer të këndellet kundër Milanit. Do të ishte një goditje me efekt të dyfishtë – ringjallje dhe shpagim pas humbjes në Kupë nga rivalët dhe aterimi nga qielli i rivalëve të qytetit të cilit kanë marrë hov së fundmi.

KOLUMNE

Si kaloi gjysmëvjetori te Juventusi?

16 Shkurt, 2018 @8:45

Juventusi ka talentë. Nuk është ekipi më i talentuar në Itali....

NATA E EUROPA LIGËS

Milan mbron nderin italian

15 Shkurt, 2018 @23:40

Kanë përfunduar ndeshjet e para të fazës së parë eliminatore...

KOMUNIKATA E SKËNDERBEUT

Skënderbeu sqaron situatën

15 Shkurt, 2018 @16:32

Klubi i Skënderbeut ka dalë me një komunikatë si reagim ndaj...

RENDITJA E FIFAs, SHKURT 2018

Ngritje në FIFA për Kosovën e Shqipërinë

15 Shkurt, 2018 @16:01

Renditja e fundit e reprezentacioneve të FIFA-së ka parë këtë...

PORTO - LIVERPOOL

Super Liverpool, në çerekfinale me goleadë

Foto: Squawka

14 Shkurt, 2018 @22:49

Vazhdojnë mbrëmjet e mira për skuadrat angleze në Evropë. Pas...

REAL MADRID - PSG

Kampioni tregon forcën, shkon në Francë me epërsi

14 Shkurt, 2018 @22:38

Me fitoren e Real Madridit është mbyllur dueli i parë i 1/8 së...

KUPA E KOSOVËS: DRE-ARB

Hamiti show, Drenica në çerekfinale

14 Shkurt, 2018 @22:33

Njeriu që ka përfunduar pjesën vjeshtore të stinorit si...

KUPA E KOSOVËS: VEL-RAH

Gashi e Vula kujdesen për çerekfinale

14 Shkurt, 2018 @22:25

Në mot të ftohtë dhe në terren me borë, Vëllaznimi ka arritur...

KUPA E KOSOVËS: IST-DRI

Raste plotë, Neziraj vendimtar

14 Shkurt, 2018 @21:57

Dominim total i Dritës në ndeshje. Asnjë rast për Istogun vendas...

EMRE CAN

Për të rinuar mesfushën e kampionit

Foto: premierleague.com

30 Prill, 2018 @15:39

Mesfushori gjerman i Liverpoolit, Emre Can, pritet të jetë lojtar i...

ANDERSON TALISCA

Roma ‘siguroi’ Taliscën?!

30 Prill, 2018 @15:05

Mediat italiane dhe ato turke kanë zbardhur ditën me raportin se...

INTER - JUVENTUS

Dy përmbysje dhe një fitore e Juventusit në ‘Derby d’Italia’

28 Prill, 2018 @22:24

Një nga ndeshjet më dramatike të sezonit në Serie A u zhvillua...

KOLUMNE

5 për fundjavë!

O.K / BOROZANI

28 Prill, 2018 @9:00

1 Freiburg – Koln (e shtunë, ora 3.30) E shtuna pasdite do të...

5 PËR VIKEND

5 derbi për vikend

Graph. O.Kraja

21 Prill, 2018 @13:19

Manchester Utd – Tottenham (e shtunë, ora 6e15) Të dyjave iu...

Të gjitha lajmet nga Serie A