Të gjitha lajmet

KOSOVA

Sonte, shkruajeni historinë

Reprezentacioni i Kosovës, para ndeshjes me Estoninë në Tallinn. Foto: fiba.com

Sonte, shkruajeni historinë

Teksti: FBK

12 Gusht, 2017 @12:12

Maqedonia
Kosova
Maqedonia : Kosova

Sonte në 20e30. Boris Trajkovski Arena, Shkup.

Përfaqësuesja A e Kosovës të shtunën me fillim nga ora 20:30 është mysafire e Maqedonisë, në ndeshjen që i takon Grupit C të parakualifikimeve evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”.

Kjo ndeshje do të  luhet në palestrën “Boris Trajkovski” të Shkupit, por pa shikues, sepse kështu kanë vendosur autoritetet maqedonase.

ORARI dhe TABELA

Në takimin e parë të luajtur para nëntë ditëve në Prishtinë, Kosova e ka mposhtur Maqedoninë me shifrat 72:68, por Përfaqësuesja jonë në këtë mesjavë pësoi disfatë me shifrat 76:50 në Tallinn nga Estonia.

KOSOVA PRANË KUALIFIKIMIT HISTORIK

Në fakt Përfaqësuesja e Estonisë është e vetmja pa asnjë disfatë në grup dhe kështu pothuajse e ka të siguruar kualifikimin tutje.

Në anën tjetër janë Kosova dhe Maqedonia që po luftojnë për pozitën e dytë që i dërgon në kualifikimet evropiane për Kupën e Botës “Kina 2019”. Maqedonia ka bilanc prej 2 humbje e asnjë fitore në grup, kurse Kosova ka bilanc 1 fitore e 1 humbje.

Kështu pas dy humbjeve rresht, Maqedonia është në një pozitë mjaft të vështirë dhe më nuk ka vend për gabime për këtë Përfaqësuese.

ORARI dhe TABELA

Ndërkaq me fitoren në Shkup, Kosova do të vazhdonte tutje në kualifikime së bashku me Estoninë, duke e eliminuar kështu Maqedoninë.

MAQEDONASIT KËRKOJNË 5+

Pas humbjes 72:68 kundër Kosovës në Prishtinë, Maqedonia do të duhet të fitoj me 5 pikë epërsi për të krijuar një avantazh, i cili më pas do ta bënte luftën me Kosovën edhe më interesante për një pozitë tutje.

Përfaqësuesja jonë të premten ka zbarkuar nga Tallinni në Shkup dhe sonte do ta zhvilloj duelin ndaj Maqedonisë në palestrën “Boris Trajkovski”.

DUELI I RADHËS

Kosova U16 ndaj Luksemburgut sot

Foto: fiba.com

12 Gusht, 2017 @12:05

Përfaqësuesja U16 e Kosovës në basketboll, në duelin e tretë...

PLAYMAKERI I KOSOVËS

Scott Bamforth me Kosovën ndaj Maqedonisë sonte

12 Gusht, 2017 @11:32

Basketbollisti i natyralizuar i Kosovës, Scott Bamforth, pritet t’i...

EKSKLUZIVE

Shoshi: Ndeshja më e rëndësishme e Kosovës

Foto: fiba.com

12 Gusht, 2017 @11:11

Njëri ndër ardhjet e kësaj vere te Kosova, Lis Shoshi, që u...

MAQEDONIA - KOSOVA

Greenberg: Me fokus maksimal nesër

Brad Greenberg, selektor i Kosovës/ Foto: fiba.com

11 Gusht, 2017 @23:34

Selektori i Kosovës, Brad Greenberg, në përgatitjet e fundit të...

KOSOVA U16 - MAQEDONIA U16

Përsëri humbje në fund për Kosovën

11 Gusht, 2017 @14:52

E pabesueshme, por e vërtetë. Kosova U16 ka humbur përsëri në...

NË SOFJE

Levski i kthehet BIBL-it

11 Gusht, 2017 @12:58

Skuadra bullgare, Levski 2014, do t’i kthehet këtë stinor ligës...

EURO U-16/ DIV B

Kosova U16 sot ndaj Maqedonisë

11 Gusht, 2017 @9:41

Përfaqësuesja e Kosovës U16 në ditën e dytë të Europianit të...

KOSOVA U16

Kosova U16 mposhtet në sekondat e fundit

Foto: FBK

10 Gusht, 2017 @16:55

Në takimin e parë të Kampionatit Evropian U16, Divizioni B, Kosova...

S'KA BILETA

Maqedonia-Kosova, pa shikues!!!

Foto: gol.mk

10 Gusht, 2017 @16:14

Përmes një njoftimi nga Federata e Basketbollit të Maqedonisë...

PALESTRA

Kosova do t’i luajë ndeshjet si vendas në Prishtinë

4 Nëntor, 2017 @17:14

Përfaqësuesja e Kosovës do t’i luajë ndeshjes si vendas në...

EKSKLUZIVE

15 ftesat e Greenbergut për kualifikueset ndaj Lituanisë dhe Hungarisë

24 Tetor, 2017 @22:23

Selektori i Kosovës në basketboll, amerikani Brad Greenberg, ka...

NIKE FIBA WORLD RANKING

Kosova e 96-ta në FIBA renditjen botërore

11 Tetor, 2017 @19:58

Përfaqësuesja e Kosovës në basketboll, pas suksesit të arritur...

DEL VENDIMI I KOMISIONIT

Suspendohet Drilon Hajrizi

BOROZANI/D.S.

5 Tetor, 2017 @12:59

Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka publikuar vendimin e...

FRANCA

€2 milionë në humbje, kërkon ndërrim orari nga FIBA

Foto: fiba.com

21 Shtator, 2017 @22:25

Federata e Basketbollit të Francës, ka kërkuar nga FIBA që të...

Të gjitha lajmet nga Kina 2019