Të gjitha lajmet

DITARI NR. 7 @ RIO 2016

Sot garon Lum Zhaveli

Sot garon Lum Zhaveli

Shkruan: Luan MORINA

11 Gusht, 2016 @13:48

Edhe tre olimpistë kanë mbetur të përfaqësojnë Kosovën në Olimpiadën e Rios. Njëri ndër ta është Lum Zhaveli. Ai do të paraqitet në grupet e disiplinës 50m stil të lirë not, sot nga ora 18:00. Në të njëjtën kategori është edhe notari nga Shqipëria, Sidni Hoxha.

Një ditë e ngjeshur në Rio, nëse lejojnë kushtet atmosferike do të jetë e mbushur me finalet në lundrim, dhe fazën finale të turneut të tenisit që pritet të mbaron të dielën. Në ujëra vazhdojnë finalet e sllallomit në kajak, derisa zhytja merr pushim.

FINALET

Finalet zhvillohet edhe në ping-pong me pak mundësi që të mos u takojnë kinezëve. Dje, dy medaljet e para ishin për kinezet, derisa e bronzta shkoi për Korenë Veriore. Në mesin e medaljeve të arta dje ishin edhe Atletët e Pavarur me Ferhaid Al-Deehani që fitoi të artën në kurth të dyfishtë. Vietnamezi Hoang dështoi të merr të artën e dytë pasi Jin Jong-oh mori për të tretën herë radhazi të artën.

c

Interesante ishin garat e çiklizmit rrugor me fitore të Cancellara e Armstrong të cilët ri-shijuan këtë ndjenjë pas Pekinit. Befasia kryesore e ditës ishte e arta britanike në zhytje, e para për këtë vend aty ku dominojnë kinezët. Ditët e mirë qe edhe për Kazakistanin. E arta në not ishte më e befasishme se ajo në peshëngritje, por rrallëkush që mund t’ia kaloj Nijat Rahimovit dhe vallëzimit të tij festiv pas rekordit të ri botëror në 77kg.

BASKETBOLL

Ndeshje më interesante se që ndoshta kishim pritur ishte ajo ndërmjet SHBA-ve dhe Australisë në basketboll, që megjithatë nuk lejoi befasi. Franca mposhti Serbinë, e Venezuela papritmas Kinën. Edhe tek femrat SHBA-të vazhduan me fitore kundër Serbisë, Kanada ndaj Senegalit, dhe Spanja ndaj Kinës.

f

FUTBOLL

Në futboll tek meshkujt Gjermania dërrmoi Fixhin, Brazili më në fund fitoi kundër Danimarkës, derisa Argjentina vetëm barazoi me Hondurasin. Çerekfinalet e 13 gushtit vendosin përballë Gjermaninë me Portugalinë e Brazilin me Kolumbinë.

p

DREJT TË ARTËS

Sonte Michael Phelps do të tentoj edhe një të artë në 200m përzier. Por, Ryan Lochte dhe dyshja japoneze nuk janë për tu nënçmuar. Tri kategoritë tjera pritet të mos-dominohen nga amerikanët falë Kromowidjojo e britanikeve në 200m gjoks.

Nga garat ekipore vlen të theksohet përballja në hendboll ndërmjet Polonisë e Egjiptit; në basketboll të meshkujve Brazili pret Kroacinë, të cilët kanë edhe një sfidë jo të lehtë në hendboll kundër Danimarkës. Ndeshja kryesore e ditës në basketboll pritet të jetë ajo e mëngjesit (3:30) ndërmjet Lituanisë e Argjentinës. Në të njëjtën kohë luajnë volejboll edhe Brazili me SHBA-të.

 

XHUDO

Japonezët mbledhin të artat në xhudo

10 Gusht, 2016 @23:04

Mashu Baker dhe Haruka Tachimoto kanë fituar të artat në finalet e...

ÇIKLIZËM

Kronometri u takon veteranëve

10 Gusht, 2016 @22:58

Kristin Armstrong ka fituar të artën e tretë në kronometër në...

DITARI NR. 6 @ RIO 2016

Brikeni mbetet pa medalje

10 Gusht, 2016 @14:16

Më në fund do të kemi finale që në fillim të ditës olimpike....

RIO 2016 - NOT

I pandalshmi Phelps!

Foto: TEAM USA

10 Gusht, 2016 @7:46

Edhe 2 të tjera për Phelpsin! Pas suksesit në kategorinë 4x100m...

RIO 2016 - TENIS

Serena zhgënjen Amerikën

Foto: US Olympic Team

10 Gusht, 2016 @7:34

Vazhdojnë befasitë në RIO2016. Pas eliminimit të Novak...

ZHYTJE

Aziatiket dominojnë në zhytje

9 Gusht, 2016 @22:04

Ruolin Chen dhe Huixia Liu fituan garën në zhytje të sinkronizuar...

SHENJËTARI

E arta e parë për Greqinë

9 Gusht, 2016 @21:22

Anna Korakaki arriti të mbante nervat më mirë se konkurrentja e...

KAJAK

Edhe një e artë për Francën

9 Gusht, 2016 @20:49

Francezi Denis Gargaud Chanut arriti të jetë më i shpejti në...

KALËRIM

Franca dhe Gjermania me të artë në sport kuajsh

9 Gusht, 2016 @20:07

Ekipi i Francës është stolisur me medaljen e artë në disiplinën...

DITARI NR. 5 @ RIO 2016

Nora për Tokio

Foto: nga arkivi

9 Gusht, 2016 @13:40

Nora Gjakova u eliminua në rrethin e dytë dje. Në letër rumunia...

BOKS

I pamëshirshmi Joshua, fiton dhe mbron titujt

29 Tetor, 2017 @0:13

Me sukses është mbyllur edhe meçi i 20 në karrierë për Anthony...

ATLETIKË

Themelohet KA Lidhja e Prizrenit

24 Tetor, 2017 @8:39

Në Prizren është themeluar klubi i ri i atletikës, Lidhja e...

GOLF

Takim i rëndësishëm i golfistëve kosovarë me ata të diasporës

23 Tetor, 2017 @13:29

Me datat 21 dhe 22 tetor 2017 në Gjermani janë mbledhur për herë...

PËR TOKIO 2020

Lista e përfituesve të bursave olimpike

Foto: KOK

17 Tetor, 2017 @8:49

Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka përzgjedhur 19 sportistë që...

AUTO SPORTS

Gjakova gati për garën e radhës

7 Tetor, 2017 @16:31

Të dielën në Gjakovë zhvillohet gara e parafundit e Kampionatit...

Të gjitha lajmet nga Të tjera