Të gjitha lajmet

1/4: GJERMANIA - SPANJA

Spanja, gjysmëfinalistja e parë

Foto: fiba.com

Spanja, gjysmëfinalistja e parë

12 Shtator, 2017 @18:27

Gjermania
Spanja
Gjermania 72 : 84 Spanja
D.Schroder 27 pikë M.Gasol 28 pikë

1/4

Spanja është gjysmëfinalistja e parë e EuroBasket2017!

‘Furia e kuqe’ nuk u ndal as nga Gjermania, në një takim i cili ishte tejet interesant gjatë pjesës së parë, mirëpo u mbyll në çerekun e tretë, çerek në të cilin spanjollët e treguan fuqinë e tyre dhe krijuan epërsinë që i çoi deri te fitorja me rezultat 72-84.

SKEMA DREJT FINALES

Rol kryesor në këtë fitore të Spanjës luajti Marc Gasol, i cili vetëm në çerekun e tretë të ndeshjes shënoi 18 pikë, ndërsa në total pati 28 pikë e 10 kërcime, duke qenë më i dalluari te Spanja sonte. Vëllau i madh, Pau Gasol, takimin e mbylli me 19 pikë të shënuara, derisa dyshja Gasol u ndihmua edhe nga Sergio Rodriguez me 11 pikë e 7 asistime.

Në anën tjetër, super paraqitja e Dennis Schroder me 27 pikë e 8 kërcime doli të ishte e pamjaftueshme për Gjermaninë, e cila megjithatë zhvilloi një paraqitje solide kur kemi parasysh fuqinë dhe kualitetet e spanjollëve.

Në gjysmëfinale, Spanja pret fituesin e duelit mes Sllovenisë e Letonisë, takim i cili zhvillohet sonte me fillim nga ora 20:30.

THE BEST PERFORMANCES OF TOP 16

TOP 5 nga e teta e finales së Eurobasket 2017

Aleksei Shved, ylli i Rusisë/ Fotot: fiba.com

11 Shtator, 2017 @22:31

Basketbollisti i Rusisë, Alexey Shved, është përzgjedhur...

ZYRTARE

Tirana ndëpren bashkëpunimin me Milatovic para sezonit të ri

11 Shtator, 2017 @19:34

Përmes një deklarate zyrtare, klubi i Tiranës ka njoftuar...

1/8: KROACIA - RUSIA

Rusia deklason Kroacinë, në pjesë të dytë

fiba.com

10 Shtator, 2017 @21:34

Rusia sonte me lehtësi e kaloi Kroacinë duke e mposhtur bindshëm...

1/8: SPANJA - TURQIA

Spanja nuk ndalet, vazhdon drejt çerekfinales

fiba.com

10 Shtator, 2017 @19:16

Me lojë të mirë dhe pa shumë probleme, përfaqësuesja e Spanjës...

1/8 E FINALES

Serbët arrijnë çerekfinalen

Foto: fiba.com

10 Shtator, 2017 @15:01

Serbia ka arritur çerekfinalen e Eurobasket 2017, duke e mposhtur...

1/8: LETONIA - MALI I ZI

Letonia arrin çerekfinalen

Foto: fiba.com

10 Shtator, 2017 @12:14

Pas fitores së shënuar sot, Letonia ka arritur të kualifikohet në...

1/8: LITUANIA - GREQIA

Befasia e radhës, Greqia eliminon Lituaninë

Foto: fiba.com

9 Shtator, 2017 @21:13

Pas eliminimit të Francës, vjen edhe befasia e dytë e ditës....

1/8 E FINALES

Italia në çerekfinale, eliminon Finlandën

Foto: fiba.com

9 Shtator, 2017 @18:16

Marco Belinelli me saktësi prej 63% për tre pikë, bashkë me Luigi...

FRANCA

€2 milionë në humbje, kërkon ndërrim orari nga FIBA

Foto: fiba.com

21 Shtator, 2017 @21:25

Federata e Basketbollit të Francës, ka kërkuar nga FIBA që të...

DHURATA E MADHE

Dragic në lot, merr fanellën e idhullit

Foto: fiba.com

20 Shtator, 2017 @9:40

“Kjo është njëra ndër dhuratat më të mira që kam marrë...

OPINION

Talentët e rinj

19 Shtator, 2017 @19:37

Njerëzit që kanë qenë në kryesi ose shtab teknik të KB...

EUROBASKET 2017

Shpallet pesëshja ‘All Star’ e kampionatit

17 Shtator, 2017 @22:06

Pas përfundimit të finales mes Sllovenisë e Serbisë, është...

EUROBASKET 2017

Dragic, MVP i kampionatit

Foto: fiba.com

17 Shtator, 2017 @22:01

Ashtu siç edhe pritej, ashtu edhe ndodhi! Goran Dragic është MVP...

Të gjitha lajmet nga Eurobasket