Të gjitha lajmet

SPECIALE TE BOROZANI.COM

TOP 20 koshashënuesit në Superligë 2016/17

BOROZANI/ Arian Paçarizi

TOP 20 koshashënuesit në Superligë 2016/17

16 Qershor, 2017 @18:55

Në stinorin 2016/17 në Superligën e Kosovës në basketboll, është shpallur kampion Sigal Prishtina.

Ndërsa nga elita ka rënë Vëllaznimi.

Në Superligë u inkuadrua skuadra Borea dhe pas Play-Outit në ligë mbeti edhe Kerasan Prishtina.

Edhepse Vëllaznimi ra prej Superligës, koshashënuesi më i mirë i ligës ishte Beq Kovaqi nga skuadra gjakovare me 560 pikë të shënuara në total, derisa ai është ndjekur nga Kayel Locke (Bashkimi) me 546 pikë. Këta dy basketbollistë ishin të vetmit që shënuan mbi 500 pikë këtë stinor në Superligë.

Arian Qallaku gjendet në pozitën e tretë me 493 pikë në total, i cili ka luajtur këtë stinor për Vëllaznimin dhe për Pejën.

Më poshtë mund të shikoni listën e TOP 20 koshashënuesve të Superligës për stinorin 2016/17.TOP 20 koshashënuesit në Superligë

LOJTARI SKUADRA PIKËT NË TOTAL % për ndeshje
1. Beq Kovaqi Vëllaznimi 560 20.7
2. Kayel Locke Bashkimi 546 16
3. Arian Qallaku Vëllaznimi / Peja 493 17
4. Samir Zekiqi Trepça 477 16.4
5. Drilon Hajrizi Sigal Prishtina 476 17
6. Ergin Grosha Ylli 428 15.2
7. Montrael Scott Trepça 404 13.4
8. Jabarie Hinds Sigal Prishtina 403 12.2
9. Arti Hajdari Peja 359 13.3
10. Justin Black Bashkimi 348 19.3
11. Fisnik Rugova Sigal Prishtina 345 9.8
12. Mustafë Merovci Rahoveci 344 13.2
13. Marko Popovic Bashkimi 344 11.8
14. Artin Gashi Rahoveci 340 13.6
15. Urim Zenelaj Ylli / Prishtina 335 11.1
16. Jeremy Wise Trepça 329 14.3
17. Alban Veseli Peja 320 16
18. Granit Rugova Sigal Prishtina 302 8.6
19. Mikaile Tmusic Bashkimi 298 8.7
20. Noah Dahlman Peja 289 13.1

KOSOVA U16 FEMRAT

Përcaktohet 12-shja për Gjibraltar

16 Qershor, 2017 @16:41

Përzgjedhësi i Përfaqësueses U-16 (Femrat), Muhammed Thaçi dhe...

SITO ALONSO

Barcelona zyrtarizon trajnerin e ri

Sito Alonso, trajner i ri i Barcelonës

16 Qershor, 2017 @14:12

Pas stinorit tejet dëshpërues në sistemin e ri të Euroligës,...

KOSOVA U-18

Kosova U18 pranë përzgjedhjes finale para Europianit

16 Qershor, 2017 @8:08

Përfaqësuesja U18 e Kosovës te meshkujt, e drejtuar nga selektori...

PLAYMAKERI I KOSOVËS

Jaren Sina në NBA Draft Workout

15 Qershor, 2017 @15:56

Basketbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, Jaren Sina, është...

SCOTT BAMFORTH

Bamforth në Sassari të Serie A-së

Bamforth, në bisedë me Dardan Berishën në duelin Kosova-Sllovenia.

15 Qershor, 2017 @14:16

Reprezentuesi i Kosovës, Scott Bamforth 28 vjeç, është lojtar i...

ALEKSANDAR TODOROV

Ish-trajneri i Pejës, te kampioni i Maqedonisë

Aleksandar Todorov/ BOROZANI/ E. D.

15 Qershor, 2017 @13:51

Trajneri i Pejës në stinorin e kaluar 2016/17, Aleksandar Todorov,...

SIGAL PRISHTINA - RAHOVECI

Prishtina s’lejoi befasi

Foto: Arkiv

20 Prill, 2018 @20:21

Sigal Prishtina edhe në ndeshjen e fundit të stinorit të rregullt,...

TREPÇA - BASHKIMI

Bashkimi mbyll stinorin me fitore

BOROZANI / A.P

20 Prill, 2018 @19:36

Në ndeshjen e zhvilluar ndërmjet Trepçës dhe Bashkimit, fitues...

TOP 10 PERFORMANCES @ GW 27

Bundovic, më i miri i xhiros së parafundit

BOROZANI/Arian Paçarizi

20 Prill, 2018 @17:48

Basketbollisti i vetëm i huaj i Sigal Prishtinës në stinorin...

TERMINET E XHIROS SË FUNDIT

Në xhiron e fundit, vendoset një gjë!

BOROZANI/A.P.

18 Prill, 2018 @20:22

Kur ka mbetur vetëm edhe një xhiro për të përfunduar stinori i...

I NATYRALIZUARI I PARË

Doellman mund të rikthehet te Kosova

18 Prill, 2018 @14:49

Basketbollisti i natyralizuar amerikan, Justin Doellman, mund të...

Të gjitha lajmet nga FBK Superliga