Të gjitha lajmet

ZONA e AZISË

Veterani Cahill, shuan ëndrrën siriane

Veterani Cahill, shuan ëndrrën siriane

11 Tetor, 2017 @9:40

australia 2 : 1 siria
T. Cahill 13', 109' 6' Omar Al Somah

Mesfushori legjendar i Australisë, Tim Cahill, përkundër moshës së tij të shtyer për futbollin e sotëm, ka shënuar dy herë për fitoren e vendit të tij dhe kalimin e barazhit nga Zona e Azisë për në Kampionatin Botëror Rusia 2018.

Ndeshja e parë e barazhit aziatik Siria - Australia kishte përfunduar 1-1. Ndërsa dje, gjithashtu përfundoi 1-1 dhe loja shkoi në vazhdime, ku Tim Cahill shënoi golin e dytë të mbrëmjes për t’ia dhënë kualifikimin në fazën tjetër “kengurëve”.

tim cahill australia

Me këtë fitore, Australia ka siguruar barazhin interkontinental, ndaj skuadrës nga Amerika e Mesme dhe Veriore, Hondurasi, me të cilën do të ndeshet në nëntor për të përcaktuar fituesin e biletës përfundimtare për në Rusia 2018.

“E dija që do të shënoja. Nuk e kam prekur shumë sot topin gjatë lojës, por në fund dhashë gol,” ka thënë Cahill 37 vjeç, që ka luajtur në tre Kampionatet e fundit Botërore me Australinë.

 

ZONA e AMERIKËS VERIORE DHE TË MESME

Pas 32 vitesh, SHBA nuk do të jetë në Botëror

11 Tetor, 2017 @8:30

Përfaqësuesja e SHBA-ve është mposhtur në ndeshjen vendimtare...

LËNDIMI I GJERMANIT

Mustafi do t’i mungojë Arsenalit

11 Tetor, 2017 @7:40

Qendërmbrojtësi me origjinë shqiptare i Arsenalit, Shkodran...

ZONA JUGAMERIKANE

Pa oksigjen por me Messin, Argjentina arrin Botërorin

Foto: AFA

11 Tetor, 2017 @7:09

Mbi 2800 metra lartësi mbidetare dhe vetëm pas disa sekondave lojë...

BARAZHI PËR BOTËRORIN 2018

Barazhi për “Rusia 2018”, data e shortit

10 Tetor, 2017 @21:56

Me përfundimin e fazës grupore pas dy vite duelesh, janë kuptuar...

GRUPI B:

Portugalia fiton duelin vendimtar dhe ecën direkt në Rusi

10 Tetor, 2017 @21:39

Kampionja aktuale e Europës, Portugalia, ka arritur që të mposht...

GRUPI A

Franca e siguron, Suedia e dyta edhe pse pësoi

10 Tetor, 2017 @21:24

Ashtu siç pritej, Franca ka shnuar fitore ndaj Bjellorusisë dhe e...

PARAKUALIFIKIMET U19: GRUPI 12

Humbje e thellë, Shqipëria U19 e fundit në grup

10 Tetor, 2017 @20:21

Kombëtarja U19 e drejtuar nga Erjon Bogdani ka pësuar debakël sot,...

U17 KUALIFIKIMET

Kosova U17 e nis me humbje nga Holanda U17

Fotot: FFK

10 Tetor, 2017 @20:07

Përfaqësuesja e Kosovës U17 ka nisur me humbje garat kualifikuese...

FLAMURTARI - FERONIKELI

Nikli ndalet në kryeqytet

10 Tetor, 2017 @15:20

Edhe pse ishte dy herë në disavantazh, skuadra e Flamurtarit...

LIRIA-GJILANI

Gjilani merr pikë edhe në Prizren

BOROZANI/ Arian Paçarizi

10 Tetor, 2017 @15:06

Skuadra e Gjilanit ka vazhduar të mbetet ekip i pamposhtur edhe pas...

BRAZILI - BELGJIKA

Gjenerata e artë belge, pranë historisë

6 Korrik, 2018 @20:48

Djelmoshat që pritej të shpërthenin në europianët dhe...

11-SHET

Formacionet: Brazili - Belgjika

6 Korrik, 2018 @18:11

Janë publikuar formacionet startuese të Brazilit dhe të...

URUGUAJI - FRANCA

Griezmann gol-asist, Franca në gj’finale

Fotot: FIFA/fb

6 Korrik, 2018 @16:54

Franca është në gjysmëfinale të Botërorit Rusia 2018. Ekipi i...

11-SHET

Formacionet: Uruguaji - Franca

6 Korrik, 2018 @13:57

Janë përcaktuar formacionet startuese të Uruguajit dhe të...

DITARI RUS (17)

Tre luanët dhe çerekfinalet

Foto: FIFA/fb

6 Korrik, 2018 @12:57

Mrekullitë ndodhin! Më në fund anglezët fituan një ekzekutim...

Të gjitha lajmet nga Russia 2018