Të gjitha lajmet

PARAGLLAJD BOTËRORI

Vlorë, fillon Kampionati Botëror ne Paragllajdizëm, diciplina precizion

Vlorë, fillon Kampionati Botëror ne Paragllajdizëm, diciplina precizion

5 Maj, 2017 @13:28

Sot me një ceremoni madhështore të përcjellur me shumë aktivitete ajrore dhe shfaqje të shumta akrobatike filloi Kampionati Botëror në Paragllajdizëm në diciplinën e precizionit.

Është ky kampionati i 9 botëror me radhë për të cilin u tregua interesim i jashtëzakonshëm për pjesëmarrje, ku pas fazës së kualifikimeve arritën të kualifikohen gjithsej 25 shtete anëtare të Federatës Nderkomëtare Aeronautike - FAI.

Kosova në këtë kampionat botëror përfaqësohet nga 4 pilotët e sajë të paragllajdizmit të diciplinës precizion: Eduard Daci, Gëzim Statovci, Hizdri Gubetini dhe Petrit Mustafa, lider i ekipit kosovar është Avni Kuçi.

Kjo është hera e parë që pilotët kosovar do të marrin pjesë në një kampionat botëror, garë e kategorisë së parë (FAI CLASS1), që është gara kryesore e vitit në paragllajdizëm, precizion.

Në cilësinë e gjyqtarëve në këtë kampionat botëror janë të pranishëm edhe dy gjyqtarët kosovar të çertifikuar nga FAI, Alban Kurtishi dhe Xhelal Leskovci.

JOSHUA - KLITSCHKO

Joshua rrëzon 3 herë Klitschkon dhe fiton me nokaut

29 Prill, 2017 @22:44

Boksieri britanez, Anthony Joshua, është kampion i ri në...

RUSSIAN GP

Ferrari merr rendin e parë në Rusi

29 Prill, 2017 @14:23

Në garën e sotme për pole-position të Formula 1, Ferrari ka...

PARAGLLAJD

Ekipi i Kosovës shkëlqen në garën “Paragliding Accuracy World Cup” në Serbi!

27 Prill, 2017 @11:27

Historike ishte pjesëmarrja e ekipit Kosovar në serinë radhës të...

JOSHUA - KLITSCHKO

Joshua rrëzon 3 herë Klitschkon dhe fiton me nokaut

29 Prill, 2017 @22:44

Boksieri britanez, Anthony Joshua, është kampion i ri në...

PARAGLLAJD

Ekipi i Kosovës shkëlqen në garën “Paragliding Accuracy World Cup” në Serbi!

27 Prill, 2017 @11:27

Historike ishte pjesëmarrja e ekipit Kosovar në serinë radhës të...

HAXHI ROBIN KRASNIQI

Krasniqi: Do të kthehem edhe më i fuqishëm

Foto: H. R. Krasniqi/ Facebook

26 Prill, 2017 @13:19

Haxhi Robin Krasniqi, që të shtunën u mposht nga rivali i tij...

KOK

Tre sportistë marrin bursa olimpike

REUTERS/Arkiv

24 Prill, 2017 @23:00

Komitetit Olimpik i Kosovës, Federata Skitare e Kosovës dhe tre...

BOKS

Mposhtet Haxhi Krasniqi, humb mundësinë për titull

22 Prill, 2017 @22:49

Në duelin e sontëm ndaj Arthur Abraham, Haxhi Krasniqi pësoi...

Të gjitha lajmet nga Të tjera