Të gjitha lajmet

MJEKËSI SPORTIVE

Zgjatjet e muskujve para ndeshjeve, diçka e kaluar?

Zgjatjet e muskujve para ndeshjeve, diçka e kaluar?

Shkruan: MA Arianit Krasniqi PT

26 Shkurt, 2018 @20:46

Tashmë sporti ka evoluar në masë të madhe duke detyruar shumë ekipe sportive që bashkarisht me ekipet mjekësore të preokopohen ne hulumtime të shumta se çka ështe e mirë për sportistin dhe çka jo.

Një nga temat me pikëpyetjen më të madhe ka qenë dhe ajo se kur duhet dhe si duhet t’i zgjasim muskujt.

Publikimi i realizuar nga (Haddad, M., et al. “Static stretching can impair explosive performance for at least 24 hours.” Journal of Strength and Conditioning Research. Volume 28 (2014): 140–146) duke matur rezultatet e futbollistëve në zgjatjet e muskujve 24 orë para ndeshjes, erdhi në përfundim se zgjatjet statike në fakt kanë filluar të mendohen si të kontraindikuara, duke preferuar paraprakisht zgjatjet dinamike. Në fakt zgjatjet statike ishin me rezultat më negativ se sa edhe të mos bëheshin zgjatje fare. Zëvendësimi më ideal i zgjatjeve statike 24 orë para ndeshjeve ishte realizimi i punës me ‘foam rolling’ , si një metodë efikase në qetësimin e muskulaturës dhe prevenimin e saj nga lëndimet. Zgjatjet statike (duke qëndruar në një pozicion) rezultuan me efekt përcjellës për lendime muskulare.

Vëmendje: zgjatjet statike nuk janë të kontraindikuara në fund të sesioneve stërvitore.

Shënim: para ndeshjeve, në realizimin e nxemjeve për lojë, zgjatjet statike kanë filluar të mos gjejnë më vend duke u zëvendësuar me nxemjet dinamike të intensitetit të lartë ku zgjatjet gjejnë vend bashkë me punën në lëvizje.

VËLLAZNIMI - ZHEGRA

Vëllaznimi mposht Zhegrën

26 Shkurt, 2018 @0:04

Pas fitores ndaj Samadrexhës, Vëllaznimi ka shënuar fitore edhe...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Ditari Olimpik Nr.16 – Pekini

25 Shkurt, 2018 @10:37

Për 17 ditë garash me 102 finale në 15 sporte, këtu tek Borozani...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Rusët kampion në hokej

25 Shkurt, 2018 @10:19

Atletët Olimpik të Rusisë i bën ballë kthimit gjerman në...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Maratona e femrave për Bjoergen

25 Shkurt, 2018 @10:18

Marit Bjoergen me medaljen e pestë në këtë Olimpiadë, dhe...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Gjermanët të parët në bob

25 Shkurt, 2018 @10:16

Dy përfaqësueset e Gjermanisë janë renditur në krye të garës...

OLIMPIADA DIMËRORE - PYEONGCHANG 2018

Suedezet të arta në kurling

25 Shkurt, 2018 @10:06

Suedezet bën atë që dështuan të bëjnë suedezët dje – të...

TEKVANDO

10 medalje për Prizrenin në Taekwondo

Foto: KTPrizren/fb

17 Prill, 2018 @10:47

Në kampionatin regjional “Tirana Challenge” organizuar në Tiranë,...

VOLEJBOLL

KV Vëllaznimi në Superligë pas 20 viteve

Foto: KV Vëllaznimi

16 Prill, 2018 @16:30

Pas 20 viteve, skuadra e Vëllaznimit në sportin e volejbollit ka...

GRAND PRIX ANTALYA 2018

Loriana Kuka e artë në Antalya 2018

8 Prill, 2018 @14:43

Xhudistja pejane, Loriana Kuka, është stolisur me medaljen e artë...

XHUDO BERLIN - KUPA EUROPIANE U18

Edhe Erza Muminoviq e artë

Foto: FXHK

7 Prill, 2018 @20:53

Erza Muminoviq (-44kg) ka shkëlqyer në kupën Evropiane për kadet...

ANTALYA GP

Akili i shtati në Antalya GP

7 Prill, 2018 @15:32

Xhudisti kosovar, Akil Gjakova, ka përfunduar i shtati në...

Të gjitha lajmet nga Të tjera